×Üñôçò ÐëïÞãçóçò Óõ÷íÝò åñùôÞóåéò ÓõíäÝóåéò

Äñáóôçñéüôçôåò

ΣυνÝδρια- Ημερßδες- ΣεμινÜρια

ΕΚΔΗΛΩΣΗ 18.11.2013 ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ: Τη ΔευτÝρα 18/11/2013 τα ΓΑΚ Ν. Ημαθßας σε συνεργασßα με την Εταιρεßα Μελετþν, Ιστορßας και Πολιτισμοý Ν. Ημαθßας και με αφορμÞ τη συμπλÞρωση 40 χρüνων απü τα γεγονüτα του Πολυτεχνεßου διοργÜνωσαν εκδÞλωση με τßτλο: ‘’Ο απüηχος των γεγονüτων του Πολυτεχνεßου- 40 χρüνια μετÜ ‘’.  Στην αρχÞ παρουσιÜστηκε εργασßα απü μαθητÝς του 5ου Λυκεßου ΒÝροιας με θÝμα τη λειτουργßα των σχολεßων κατÜ την περßοδο της δικτατορßας και το κλßμα των ημερþν του Πολυτεχνεßου στη ΒÝροια. Στη συνÝχεια ο δημοσιογρÜφος ΑλÝκος Χατζηκþστας παρουσßασε  εισÞγηση με βασικü περιεχüμενο  τη δρÜση του φοιτητικοý κινÞματος και τον απüηχο των γεγονüτων του Πολυτεχνεßου  μÝσω των τοπικþν εφημερßδων της εποχÞς. ΚατÝθεσαν, επßσης, τις μαρτυρßες τους συμμετÝχοντες στο αντιδικτατορικü κßνημα της εποχÞς. ΠαρÜλληλα λειτοýργησε Ýκθεση σχετικοý αρχειακοý υλικοý.

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ 25.5.2013: Το ΣÜββατο  25/05/2013 τα Αρχεßα Ν. Ημαθßας, σε συνεργασßα με την Εταιρεßα Μελετþν, Ιστορßας και Πολιτισμοý Ν. Ημαθßας διοργÜνωσαν επιστημονικÞ ημερßδα με τßτλο: ‘’ Ημαθßα: Σκιαγραφþντας την ιστορßα της μÝσα απü τις συλλογÝς των ΓΑΚ‘’. Σκοπüς της ημερßδας Þταν η ανÜδειξη του υλικοý που απüκειται στα ΓΑΚ, η αποσαφÞνιση κÜποιων ζητημÜτων που σχετßζονται με την Ýρευνα στα ΓΑΚ και ως εκ τοýτου η προþθηση της ιστορικÞς Ýρευνας.  ΕπιδßωξÞ μας Þταν και εßναι η συμμετοχÞ στα πνευματικÜ δρþμενα της  πüλης και η ενεργÞ διασýνδεση με την τοπικÞ κοινωνßα.
Το πρüγραμμα της ημερßδας Þταν το εξÞς:

ΣÜββατο 25 ΜαÀου 2013

10:00-10:10   -  ¸ναρξη ΕπιστημονικÞς Ημερßδας -  Χαιρετισμοß

Α' Συνεδρßα

Πρüεδρος: ΞυνÜδας ΕμμανουÞλ - Δρ. ΕκκλησιαστικÞς Ιστορßας, Πρüεδρος Ε.Μ.Ι.Π.Η.

10:10-10:30 - ΕλÝνη ΤζαβÝλλα: «Πρüσβαση στα αρχεßα: δικαιþματα και περιορισμοß».
10:30-10:50  -  ΔανÜη Μαρßα Κοσμßδου: «Η φωτογραφßα ως μÝσο Ýρευνας και διδασκαλßας της ιστορßας».
10:50-11:10 - π. ΑθανÜσιος Γ. Βουδοýρης: «Εκδüσεις, Τυπογραφεßα και Εκδοτικοß Οßκοι της ΒÝροιας (1913-1965). Μια προσπÜθεια αποτßμησης και καταγραφÞς της εκδοτικÞς και τυπογραφικÞς δραστηριüτητας της πüλης, με την παρÜλληλη αξιοποßηση αρχειακþν πληροφοριþν των Γενικþν Αρχεßων του ΚρÜτους (ΓΑΚ)».
11:10-11:30  - ΣυζÞτηση
11:30-12:00  - ΔιÜλειμμα

Β’ Συνεδρßα

Πρüεδρος: Λιακüπουλος Γεþργιος - Ιστορικüς - Οθωμανολüγος, Καποδιστριακü ΠανεπιστÞμιο Αθηνþν

12:00-12:20 - ΓιÜννης Μοσχüπουλος: «Δικαιúκü περιβÜλλον και Ýννομες σχÝσεις στον καζÜ της ΒÝροιας και στο Ρουμλοýκι κατÜ την πρþιμη και μÝση οθωμανοκρατßα».
12:20-12:40 - ΕμμανουÞλ Γ. ΞυνÜδας: «Το Αρχεßο του Πρωτοδικεßου ΒÝροιας: Η υπüθεση του θανÜτου του ιερομονÜχου Θεοδοýλου (Γεωργßου) Λοýτα. (Η υπüθεση, τα ευρÞματα, οι μαρτυρικÝς καταθÝσεις)»
12:40-13:00 – Ολυμπßα Σ. ΜπÝτσα: «Τα δÜση της επαρχßας Βεροßας μετÜ το 1913»
13:00-13:20 – ΧρÞστος Σκοýπρας: «ΚατοχÞ, ΑπελευθÝρωση Βεροßας, Εαμοκρατßα . Απü τα ΙδιωτικÜ Αρχεßα στη Δημüσια Ιστορßα»
13:20-14:00  -  ΣυζÞτηση
14:00  -  ΞενÜγηση στο χþρο των Γ.Α.Κ.

Γ’ Συνεδρßα

Πρüεδρος: π. Βουδοýρης ΑθανÜσιος - Υπ. Δρ. ΕκκλησιαστικÞς Ιστορßας Α.Π.Θ, ΜÝλος του Δ.Σ. της Ε.Μ.Ι.Π.Η.

19:00-19:20  -  Αναστασßα ΤαναμπÜση: «ΠοινÝς μαθητþν μÝσα απü τα Βιβλßα ΠρÜξεων του Γυμνασßου Βεροßας κατÜ την περßοδο του ΜεσοπολÝμου»
19:20-19:40  -  Ευγενßα ΚαβαλÜρη: «ΜÝρες ΚατοχÞς στη Βüρεια ΕλλÜδα, μÝσα απü την εφημερßδα «ΝΕΑ ΕΥΡΩΠΗ»
19:40-20:00 - ΑλÝκος Χατζηκþστας: «ΜÝρες της 7χρονης δικτατορßας στην Ημαθßα»
20:00-20:30  -  ΣυζÞτηση
21:00  -  Μουσικü Πρüγραμμα απü την ΟρχÞστρα κιθαριστþν Δημοτικοý Ωδεßου ΒÝροιας «Veri Artisti»
Διεýθυνση ορχÞστρας: ΛÜμπρος ΜπÝκιος.

ΕπιστημονικÞ ΕπιτροπÞ

Αναστασüπουλος Αντþνιος - Επικ. Καθ.  Παν. ΚρÞτης
Λιακüπουλος Γεþργιος -  Οθωμανολüγος Παν.  Αθηνþν
ΜπÝτσας ΙωÜννης - Επικ. Καθ.  Παν. ΔυτικÞς Μακεδονßας

ΟργανωτικÞ ΕπιτροπÞ

ΤζαβÝλλα ΕλÝνη - ΠροúσταμÝνη Γ.Α.Κ. Ν. Ημαθßας
ΞυνÜδας ΕμμανουÞλ - Πρüεδρος Ε.Μ.Ι.Π.Η.

π.  ΑθανÜσιος Βουδοýρης - ΜÝλος Δ.Σ.  Ε.Μ.Ι.Π.Η.

ÉÓÔÏÑÉÊÏ
ÕÐÇÑÅÓÉÅÓ ÐÑÏÓ ÔÏ ÊÏÉÍÏ
ÁÑ×ÅÉÁ-ÓÕËËÏÃÅÓ
ÄÑÁÓÔÇÑÉÏÔÇÔÅÓ